Kompostovací raketa
Rocket je podlouhlé, ocelové kompostovací zařízení, které je od letošního října v Pražské tržnici a slouží ke zpracování zbytků z trhů z haly 22. Tento kompostér je automatizovaný, čili všechny procesy v něm jsou elektronicky řízené. Jak takový přístroj funguje a jak se obsluhuje nastiňuje v podcastu Kristýna Mrkvičková. Pravidelné a časté provzdušňování obsahu kompostéru, udržování teploty a správné vlhkosti a poměr obsahu odpadu jsou tajemstvím k velice efektivnímu kompostování, kdy se již za 14 dní z odpadu stane kompost. Sesbíraný kompost pak ještě 2-6 týdnů dozrává a posléze se dá využít na rekultivace přímo v areálu tržnice.
Ekonomické, environmentální, sociální i estetické výhody
V Pražské tržnici, kde bioodpadu vzniká opravdu mnoho, se jeho zpracování přímo v místě jeho vzniku vyplatí hned z několika důvodů. Jako první můžeme zmínit estetické výhody – kontejnery na bioodpad se sváží jednou za dva týdny, a zejména v letních měsících se začíná odpad rychle rozkládat a způsobuje nepříjemný zápach. V kompostéru Rocket je po dvou týdnech odpad již zpracován. Z ekologických výhod kompostování na tržnici vypíchněme, že odpadá nutnost odpad odvážet a navíc se živiny ve formě humusu vrací zpět do půdy. Z ekonomického hlediska se pak ušetří za svoz odpadu a za nákup kompostové hmoty odjinud. Jako bonus tu pak máme sociální aspekt, kdy na obsluhu kompostéru Kokoza zaměstnává lidi znevýhodněné na trhu práce.
Celý podcast věnující se kompostování a výhodám zpracování odpadu rovnou v místě jeho vzniku najdete na Spotify či Apple Podcasts.
LOOPA Vojty Kovala vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti cirkulární ekonomiky a za podpory Komerční banky.