29.10.2021 Redakce 1 minuty čtení

Je libo přírodní bublinky? Ano, díky inovativnímu přístupu z Mendelovy univerzity

Věděli jste, že oxid uhličitý používaný k sycení alko i nealko perlivých nápojů je vedlejším produktem při těžbě ropy? To se snad brzy...

Je libo přírodní bublinky? Ano, díky inovativnímu přístupu z Mendelovy univerzity

Je libo přírodní bublinky? Ano, díky inovativnímu přístupu z Mendelovy univerzity

Jímání CO2 se již běžně používá v pivovarnictví. Avšak pro jímání plynů při procesu výroby vína zatím neexistovala vhodná technologie. Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity jí zvládli vytvořit a dnes už umí z kvasných plynů zachytit čistý oxid uhličitý, nebo odstraňovat zapáchající látky. Technologii již využívá vinný dům Bzenec, s jehož majitelem Dušan Černochem se Vojta Koval také setkal. V podcastu vystoupí i Vojtěch Nosek, spoluzakladatel a CEO společnosti Unico.ai, která pomáhá s komercializací akademických projektů.

Kruh se uzavírá

Vinařství oxid uhličitý využívají a kupují. Zpravidla se jedná o vedlejší produkt z těžby ropy nebo zemního plynu. Jímání kvasných plynů tak prakticky uzavírá smyčku, kdy místo nákladného odvětrávání přírodního CO2 a posléze nákupu technického CO2 a jeho dovozu, vinař získá kvalitnější CO2 přímo v místě své výroby. Nejenom že tento postup snižuje uhlíkovou stopu vinařství, ale zachycený oxid uhličitý se využívá pro sycení nápojů. Navíc tento plyn najde využití i v technických odvětvích (např. chlazení). Ekonomický potenciál této technologie je tedy obrovský.

V aktuálním podcastu Vojtěch Nosek z Unico.ai nastíní, jak se oceňují nové technologie, Mojmír Baroň mimo jiné prozradí, v čem se skrývá tajemství lepší chuti přírodních bublinek, nebo jak se můžou vinařství s novou technologií pustit do offsetování. A ve vinném domě Bzenec dá Dušan Černoch Vojtovi Kovalovi okoštovat víno sycené CO2 z kvasných plynů. To vše a mnohem více zajímavostí se doslechnete v dalším dílu LOOPy Vojty Kovala, například na platformách Spotify a Apple Podcasts.