Jak předcházet plýtvání potravinami?

Doba čtení   2 min
Sdílet

První říjnová LOOPA Vojty Kovala navazuje na předchozí díl týkající se bezobalového nákupu potravin. Tentokrát je hostem podcastu Bára Kebová z organizace Zachraň jídlo. Věděli jste, že celá třetina jídla na světě se vyhodí. I v Česku nakupuje mnoho z nás ve zbytečně velkém množství, které nedokážeme následně včas zpracovat. A tak pro mnohé může být téma, jak jídlem neplýtvat, zajímavé.

Jak předcházet plýtvání potravinami?

Základ úspěchu? Plánování!

Jak nastiňuje Bára Kebová, největší kámen úrazu nastává již při nakupování. Stejně jako u bezobalového nakupování, plánování a sepisování seznamu potřebných potravin představuje zásadní krok v omezení plýtvání potravinami. Před nákupem Bára doporučuje udělat revizi lednice i spižírny, abychom měli představu o tom, co opravdu potřebujeme dokoupit. V obchodech na nakupující navíc číhají akční slevy a „výhodná“ velká balení. Člověk nevyzbrojený svým seznam tak snadno sklouzne k nákupu nepotřebných či nadbytečných potravin, jenž poté často nedokáže zkonzumovat do data spotřeby.

Nepodcenit skladování

Po úspěšném nákupu ideálního množství potravin přichází zpracování nebo skladování. Při skladování je dobré brát ohled na povahu uchovávané potraviny – například rajčatům nesedí chladné prostředí ledničky, což může být pro některé posluchače rozčarování! Bára sdílí také triky, jak se vyhnout nemilým nálezům prošlých produktů v ledničce, i  jak co nejlépe skladovat potraviny v mrazáku.

Zachraň jídlo

Organizace Zachraň jídlo v rámci svých aktivit zaměřených na omezení plýtvání jídlem vytvořila například kuchařku nebo průvodce pro domácnosti, jenž chtějí se chtějí vyhnout zbytečnému vyhazování potravin. V jejich repertoáru najdete mimo jiné i kampaň „Spotřebuj mě!“, která se zaměřuje na mezery ve znalosti spotřebitelů ve významu označení „Minimální doba trvanlivosti“ a „Spotřebujte do …“.

Předcházením plýtvání nebo zužitkováním zdánlivě nezužitkovatelných potravin či jejich částí neušetříte pouze peněženku ale i planetu. Pokud totiž vezmeme v potaz celý proces produkce potravin a jejich dovoz, nebo přípravu pokrmů (ať už doma či v jídelnách a restauracích), je velká škoda nechat všechny zdroje a vloženou energii stát se odpadem.

Pokud Vás téma zaujalo a chtěli byste se dozvědět další tipy a triky, jak neplýtvat, či jaká pochoutka se dá vykouzlit z mrkvové natě, nebo proč vlastně nejsou rajčata v ledničce dobrý nápad a mnoho dalšího, poslechněte si celý díl podcastu LOOPy Vojty Kovala, který najdete na platformách Spotify a Apple Podcasts.

LOOPA Vojty Kovala vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou společností v oblasti cirkulární ekonomiky a za podpory Komerční banky.

Chcete dostávat newsletter?

Zanechte nám svou emailovou adresu a my vám budeme každé 2 týdny
posílat souhrn aktualit a příkladů dobré praxe ze světa udržitelného rozvoje.

Formulář je chráněn reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů smluvními podmínkami společnosti Google.