18.3.2025 Redakce 4 minuty čtení

Co byste měli vědět o Dohodě o čistém průmyslu

Přinášíme souhrn obsahu Dohody o čistém průmyslu, kterou představila Evropská komise jako svůj plán na podporu konkurenceschopnosti a odolnosti evropského průmyslu ve světle současných výzev, spojených nejen s klimatickou krizí, ale také vývojem ekonomik ostatních světových hráčů.

Co byste měli vědět o Dohodě o čistém průmyslu

Co byste měli vědět o Dohodě o čistém průmyslu
Zdroj: European Commission

Komise na konci února představila Dohodu o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal), která má urychlit proces dekarbonizace evropského průmyslu, podporovat konkurenceschopnost a odolnost a zároveň zajistit budoucnost výroby v Evropě. Jde o balíček opatření, která budou nadále podporovat cíl EU snížit do roku 2040 čisté emise skleníkových plynů o 90 %, urychlovat zavádění obnovitelných zdrojů energie, poskytovat nové financování pro rozšíření čistých technologií, usilovat o vytvoření trhů s čistými produkty, zvyšovat cenovou dostupnost energií a upřednostňovat cirkulární ekonomiku.

Evropa není jen kontinentem průmyslových inovací, ale také kontinentem průmyslové výroby. Poptávka po čistých výrobcích však zpomalila a některé investice byly přesunuty do jiných regionů. Víme, že evropským podnikům stále stojí v cestě mnoho překážek, od vysokých cen energie až po nadměrnou regulační zátěž. Dohoda o čistém průmyslu má odstranit překážky, které naše podniky stále omezují, a dát Evropě jednoznačné ekonomické opodstatnění,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Obsah balíčku

Evropská komise říká, že Dohoda se zaměřuje především na dva úzce propojené sektory: energeticky náročná průmyslová odvětví a čisté technologie.

  • i) Energeticky náročná průmyslová odvětví potřebují naléhavou podporu v oblasti dekarbonizace a elektrifikace. Tento sektor čelí vysokým nákladům na energie, nekalé celosvětové hospodářské soutěži a složitým předpisům, což má negativní dopad na jeho konkurenceschopnost. Ceny enregií jsou také v EU mnohem vyšší než například v USA.
  • ii) Čisté technologie jsou základem pro budoucí konkurenceschopnost a růst a mají zásadní význam pro průmyslovou transformaci. Ústředním prvkem dohody je proto cirkularita, jelikož je třeba maximalizovat omezené zdroje EU a snížit nadměrnou závislost na dodavatelích surovin ze třetích zemí i rostoucí poptávku po zdrojích v souvislosti s moderními technologiemi. 

Klíčové elementy dohody

  • Cenově dostupná energie: Komise přijala Akční plán pro dostupné ceny energie, který má za cíl snížit průmyslovým odvětvím, podnikům a domácnostem výdaje na energie. Tento akt má urychlit zavádění čisté energie a elektrifikaci a zajistit dokončení evropského vnitřního trhu s energií prostřednictvím fyzického propojení energetických sítí. 
  • Posílení poptávky po čistých výrobcích: Akt o akcelerátoru dekarbonizace průmyslu (Industrial Decarbonisation Accelerator Act) zavede kritéria udržitelnosti, odolnosti a evropského původu pro zadávání veřejných i soukromých zakázek, aby se zvýšila poptávka po čistých výrobcích pocházejících z EU. 
  • Financování čisté transformace: V krátkodobém horizontu bude v rámci Dohody o čistém průmyslu na podporu čisté výroby v EU uvolněno přes 100 miliard EUR. Tato částka zahrnuje v rámci stávajícího víceletého finančního rámce dodatečné záruky ve výši 1 miliardy EUR.
  • Cirkularita a přístup k surovinám: EU si stanovuje za cíl zajistit přístup ke kritickým surovinám a snížit míru, v níž je vystavena nespolehlivým dodavatelům. Důraz na oběhovost pomáhá maximalizovat využití omezených zdrojů EU. Komise přijme v roce 2026 akt o oběhovém hospodářství s cílem urychlit přechod na oběhové hospodářství, zajistit účinné využívání a opětovné použití vzácných materiálů, snížit globální závislost EU a vytvořit kvalitní pracovní místa. Cílem je zajistit, aby do roku 2030 bylo 24 % materiálů oběhových.
  • Činnost na celosvětové úrovni: Komise plánuje vytvořit partnerství v oblasti čistého obchodu a investic, která přispějí k diverzifikaci dodavatelského řetězce a vytvoří vzájemně prospěšné dohody. Komise bude zároveň chránit evropská průmyslová odvětví před nekalou celosvětovou hospodářskou soutěží, a to prostřednictvím řady nástrojů na ochranu obchodu a dalších prostředků. Komise rovněž zjednoduší a posílí mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM).
  • Zajištění dostupnosti kvalifikované pracovní síly: Komise vytvoří unii dovedností, která bude investovat do pracovníků, rozvíjet jejich dovednosti a vytvářet kvalitní pracovní místa. Dohoda podpoří rozvoj dovedností klíčových pro strategická odvětví související s Dohodou o čistém průmyslu, a to částkou ve výši až 90 milionů EUR z programu Erasmus+. 

Příležitost, nebo hrozba?

Dohoda o čistém průmyslu se přímo týká se i budoucnosti Česka jako jedné z nejvíce průmyslových zemí v EU. Abychom si udrželi konkurenceschopnost, je nezbytné se aktivně podílet na jednotlivých politikách a zaměřit se především na modernizaci energetiky, inovace a cirkulární ekonomiku díky efektivním využívání poskytovaných finančních nástrojů. Je třeba chápat, že konkurenceschopnost a ochrana životního prostředí nejsou protichůdné trendy, ale je třeba hledat taková řešení, kdy spolu půjdou ruku v ruce. 

Cirkulární ekonomika právě udržitelná řešení nabízí a díky cirkularitě bychom dokázali v Evropské unii snížit uhlíkovou stopu až o 38 % a vytvořit 2 miliony pracovních míst. Jejím cílem je efektivní nakládání se zdroji, prevence vzniku odpadu a minimalizace plýtvání, což v praxi vede jak k finančním úsporám a vytváří prostor pro nové byznysové příležitosti. Nové byznys modely a konkrétní příklady jejich aplikace jsme představovali například v tomto článku.