4. 2. 2021 Redakce 2 minuty čtení

Fotovoltaika

Investice do fotovoltaiky může firmám značně snížit výdaje za energie a zajistit větší nezávislost. Se státní podporou a rozšiřujícími se službami je to jednodušší, než kdy dříve.

Fotovoltaika

Fotovoltaika
Zdroj: Fotovoltaika je dostupným řešením, jak snížit náklady na energie. Foto: Unsplash.com

Se vzrůstajícím tlakem na snižování emisí CO2 se využití fotovoltaických elektráren (FVE) stává čím dál zajímavější alternativou. Rozšiřuje se paleta nabídky, k dispozici jsou různé dotační programy a přibývá i asistenčních služeb pomáhajících s jejím zavedením a související administrativou.

Jednodušší než kdy dřív

Se zajímavým modelem přišla nedávno například firma ČEZ. Ta nabízí pokrytí celé vstupní investice s tím, že cenu FVE mu zákazník splatí postupně přímo v cenách energie. Slibuje i vyřízení administrativy. Pro firmy motivované nejen finančně, ale i ohledy k životnímu prostředí, existuje alternativní projekt Elektřina nazeleno firmy Nano Energies. Ta obchoduje s elektřinou získanou pouze z malých obnovitelných zdrojů. Producentům nabízí vysokou výkupní cenu nebo výhodný tarif při současném odběru jejich elektřiny. Státní podporu mohou firmy čerpat prostřednictvím programu OPTAK, v němž je alokováno téměř 80 miliard korun. Solární panely navíc stále rychle zlevňují, s pomocí dotací se jejich návratnost smrskla na několik let.

Výhody pro firmy

Čím dál více firem volí fotovoltaiku z čistě pragmatických důvodů. Její výhody ocení zvláště firmy se stabilní denní spotřebou elektřiny, ať už jde o jejich administrativní budovu, nebo například o sklad. FVE jim umožňuje vytěžit potenciál střech jejich výrobních hal či logistických center a zároveň podstatně snížit náklady na energie díky prodeji přebytečné elektřiny.

Kombinace technologií

Příkladem dobré praxe je společnost Malfini, která FVE na střeše svého logistického centra spojila navíc s kogeneračními jednotkami a bateriemi. Nyní deklaruje více než 90% energetickou soběstačnost a pochvaluje si i nezávislost na výkyvech energetické sítě. 

Firmy, které se nebojí větších investic, mohou těžit z výhod kombinace různých technologií, což jim následně zajistí ještě větší úspory. Kromě výše zmíněných to mohou být také tepelná čerpadla; v poslední době se zájem obrací i k vodíku. Vodíkové generátory mohou posloužit jako alternativa akumulačních baterií a pomoci se zahlazením výkyvů z fotovoltaických elektráren. 

Pro menší firmy nebo ty společnosti, které nedosáhnou na dotace, existují i varianty FVE bez akumulace kalkulované na rychlou návratnost. Přebytky energie ze slunce lze v takovém případě využít na ohřev vody. S rostoucím solárním trhem je tedy dnes možné najít vhodné řešení pro téměř každého zákazníka.