Greenwashing a pravidla komunikace udržitelnosti
Věděli jste, že za greenwashing pravděpodobně začnou hrozit sankce až 4 % ročního obratu, roční zákaz účasti ve veřejné soutěži nebo konfiskace produktu či zisků z prodeje produktu, u kterého se prokázal greenwashing?
Nová evropská legislativa o zelených tvrzeních, tzv. směrnice Green Claims, bude po volbách do Evropského parlamentu pravděpodobně přijata Radou EU. Do dvou let by tak měla nabýt účinnosti. A jak tedy správně komunikovat? Máme pro vás pravidla pro prevenci greenwashingu.
ESG jako příležitost
Koncept ESG je logickým pokračováním (nepovinné) společenské odpovědnosti firem (CSR). Firmy, které integrují ESG principy, nejenže mohou přispět k ochraně životního prostředí a zlepšit sociální podmínky pracovníků v dodavatelském řetězci, ale mohou také dosáhnout lepších dlouhodobých finančních výsledků.
Prozkoumejte, jak může ESG pomoci transformovat vaši firmu a stát se vaší konkurenční výhodou.
Udržitelná mobilita a cestování
Doprava je klíčovým motorem globální ekonomiky, ale zároveň i významným producentem skleníkových plynů. Dekarbonizace dopravy je tak zásadní ve snaze dosáhnout nízkouhlíkové ekonomiky a transformace dopravy v Evropě si vyžádá 90% snížení emisí skleníkových plynů (ve srovnání s úrovněmi z roku 1990) do roku 2050. Představujeme zajímavé informace o udržitelné mobilitě a budeme publikovat i další články na toto téma.
Inovace pro udržitelný rozvoj
Inovace jsou obecně považovány za důležitý nástroj pro udržitelný rozvoj tím, že hledají nové způsoby, jak zlepšit využívání zdrojů, minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a podpořit sociální odpovědnost.
Česko má vlastní Inovační strategii s heslem “The Country for the Future”. Víte, že loni skončila Česká republika v hodnocení Globálního inovačního indexu (GII) na 31. místě?
Recyklace není první krok: cesta od prevence k udržitelnosti
Recyklace materiálů je často prezentována jako skvělé řešení, které nás přivede k udržitelnosti. Recyklace je ovšem náročná na spotřebu vody či elektřiny, a tak ji nelze propagovat jako to nejlepší cirkulární řešení. Je třeba také připomínat, že recyklace je až na třetím místě v hierarchii nakládání s odpady.
Zásadní je tvořit odpadu co nejméně, případně ho využít jiným způsobem. Ve výrobních podnicích se často využívá termín “recyklace”, ale v praxi jde o znovuvyužití vedlejších produktů a to je zcela jistě správný způsob nakládání s materiálem (odpadem).
Legislativa v oblasti udržitelnosti
Z Evropské unie přichází v souvislosti s výzvami, kterými jako lidstvo momentálně čelíme, mnoho legislativních aktů. Je však trochu složité se v této tématice zorientovat. Bez regulace shora bychom se ovšem nikam neposunuli, což dokazuje vývoj od 70. let minulého století, kdy se začalo o udržitelném rozvoji hovořit poprvé a korporátní odpovědnost byla na bázi dobrovolnosti. Představujeme klíčovou legislativu spojenou s udržitelnou budoucností a zejména problematikou ESG a nefinančního reportingu.