Zdroj: Evropská komise
Navrhování udržitelných výrobků:
- Nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků: stanovuje požadavky na environmentální udržitelnost pro téměř všechny druhy zboží uváděného na trh EU, zavádí digitální pas výrobku s informacemi o jeho environmentální udržitelnosti a zakazuje ničení některých neprodaných spotřebních výrobků – textilu a obuvi. V platnosti od července 2024.
- Směrnice o právu na opravu (R2R): právo na jednodušší, levnější a rychlejší opravu vadných výrobků, což by mělo výrobce motivovat k výrobě produktů, které déle vydrží a mohou být opraveny, opětovně použity a recyklovány. Schválena v květnu 2024, státy mají dva roky na přijetí patřičné legislativy.
- Oběhovost ve výrobních procesech: cílem je podpořit průmyslová odvětví v jejich úsilí dosáhnout do roku 2050 unijního cíle nulového znečištění, a to zejména podporou technik oběhového hospodářství a souvisejících investic. V dubnu 2024 Rada EU přijala revidovanou směrnici o průmyslových emisích, státy mají dva roky na její transpozici do národního práva.
Posílení práv spotřebitelů:
- Směrnice o posílení postavení spotřebitelů pro ekologickou transformaci: bude spotřebitele chránit před zavádějícími „ekologickými“ tvrzeními a bude vyjasněna odpovědnost obchodníků v případě informací (nebo nedostatku informací) o předčasném zastarávání výrobků nebo neodůvodněné povinnosti nakupovat náhradní díly od původního výrobce. V platnosti od 2024, státy mají dva roky na její transpozici.
- Směrnice o zelených tvrzeních (Green Claims): bude obsahovat definici greenwashingu a klamavé reklamy nebo se zabývat tématem offsettingu a jeho promítnutí do zelených tvrzení. Očekává se její brzké schválení, po kterém budou mít členské státy 18 měsíců na zahrnutí směrnice do národní legislativy.
Obaly:
- Nařízení EU o obalech PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation). Cílem nařízení je snížit množství obalového odpadu, který vzniká v EU, a podpořit opakovaně použitelné obaly. Návrh nařízení stanovuje podmínky jaké obaly lze používat. Dále PPWR usiluje o to, aby do roku 2030 byly všechny obaly na trhu EU recyklovatelné ekonomicky přijatelným způsobem. Předpokládá se jeho přijetí do konce roku 2024.
Plasty:
- Evropská strategie pro plasty v oběhovém hospodářství: má od roku 2018 za cíl zvýšit recyklovatelnost plastových obalů a důrazně reaguje na mikroplasty.
Textil:
- Cílem strategie EU pro udržitelné a oběhové textilní výrobky, kterou vypracovala Komise, je zajistit, aby textilní výrobky byly do roku 2030 trvanlivější, lépe opravitelné, opětovně použitelné a recyklovatelné. Stávající rámcová směrnice o odpadech členským státům ukládá povinnost zajistit do 1. ledna 2025 tříděný sběr textilu k opětovnému použití, přípravu k opětovnému použití a recyklaci.
Stavebnictví:
- V listopadu 2024 přijala Rada revizi nařízení o stavebních výrobcích, kterou navrhla Komise. Na základě nových pravidel jsou stanoveny nové požadavky, aby bylo zajištěno, že stavební výrobky budou díky způsobu navrhování a výroby trvanlivější, lépe opravitelné a recyklovatelné a že bude snazší je repasovat.
Elektronika a IT:
- V listopadu 2022 přijala EU směrnici o jednotné nabíječce, která stanoví pro řadu elektronických zařízení (mobilní telefony, konzole pro videohry, bezdrátové klávesnice, notebooky) povinný nabíjecí port typu USB-C. Nová pravidla se začnou používat 24 měsíců po vstupu v platnost.
- Orgány EU v současné době aktualizují pravidla týkající se odpadu z elektrických a elektronických zařízení, mezi něž patří řada výrobků, např. počítače, chladničky a fotovoltaické panely.
- EU přijala nařízení o bateriích, jehož cílem je vytvořit pro odvětví baterií oběhové hospodářství tím, že se zaměří na všechny fáze životního cyklu baterií, od návrhu až po zpracování odpadu. Nabytí účinnosti – únor 2024.
Odpady:
- V rámcové směrnici o odpadech, která je v platnosti od července 2020, se stanoví pravidla, podle nichž členské státy mají do roku 2025 zvýšit opětovné použití a recyklaci komunálního odpadu o 55 %, do 1.1. 2025 zavést tříděný sběr textilu a nebezpečného odpadu z domácností, do 31.12. 2023 zajistit oddělený sběr biologického odpadu, do roku 2025 dosáhnout cílů recyklace pro jednotlivé materiály a do roku 2030 pro obaly.
- V červnu 2024 Rada přijala svůj postoj (tzv. obecný přístup) k revizi rámcové směrnice o odpadech, která je zaměřena na potravinový a textilní odpad.
Druhotné suroviny:
- Rada v březnu 2024 přijala akt o kritických surovinách, jehož cílem je posílit všechny fáze evropského hodnotového řetězce kritických surovin, mimo jiné zlepšením oběhovosti a recyklace. V nových pravidlech se stanoví cíl, aby alespoň 25 % roční spotřeby kritických surovin v EU pocházelo z domácí recyklace. Akt (nařízení) o kritických surovinách je platný od května 2024 (s výjimkou dvou článků, platných od května 2028).
Toxické látky:
- Od roku 2020 má při zajišťování bezpečnosti chemických látek pro lidské zdraví i pro životní prostředí pomáhat Strategie EU pro udržitelnost v oblasti chemických látek. Dne 24.10. 2022 přijala EU v rámci akčního plánu pro oběhové hospodářství revizi nařízení o perzistentních organických znečišťujících látkách, škodlivých chemických látkách, které se mohou nacházet v odpadu ze spotřebního zboží.