Jak si vedeme v ČR?
V roce 2023 byla míra recyklace skla v České republice 78 %. Bohužel se jedná o pokles tohoto čísla oproti roku 2022, a to o 7 %. U této komodity je tedy v České republice velký potenciál ke zlepšení. Food packaging forum udává průměr sesbíraných skleněných obalů v Evropské unii na 80,2 % v roce 2022. Dále také uvádí, že se sklářský průmysl s ohledem na toto číslo ve své tiskové zprávě zavázal k jeho zvýšení. Cílem je dosáhnout 90% sběru skla do roku 2030.
Výhody a nevýhody recyklace skla
Výhodou jsou jistě úspory energie při recyklaci této komodity, které mohou dosáhnout až 90 % oproti výrobě nového skla. Web www.trideniodpadu.cz mimojiné uvádí, že je sklo recyklovatelné donekonečna pouze v případě, že je technologie schopna zařídit jednodruhovost tříděného skla a nejsou v něm přítomny žádné nečistoty. Tento fakt lze označit jako možnou nevýhodu. Pokud skončí skleněný výrobek na skládce, může trvat dokonce až 1 milion let, než se rozloží.
Co do kontejneru na sklo patří a co naopak nepatří?
Čiré sklo patří do bílého kontejneru. Barevné sklo a tabulové sklo patří do zeleného kontejneru. Pokud máme v místě sběru skla k dispozici pouze nádobu spojenou, patří do ní jak sklo barevné, tak také sklo čiré. Faktem je, že zmíněné tabulové sklo, které tvoří výplň oken a dveří je sice čiré, ale má jiné chemické složení oproti čirému obalovému sklu, a proto je nutné ho umístit do zeleného kontejneru. Do kontejneru na sklo pak nepatří autoskla nebo zrcadla, stejně tak sklokeramika, keramika a porcelán. Při třídění skleněného odpadu není nutné sklo vymývat, sundávat víčka či odstraňovat etikety. Obsah skleněných nádob stačí vyškrábat nebo vytřít tak, aby v nich zbylo minimum obsahu.
Průběh separace a recyklace
Po vložení odpadního skla do příslušných kontejnerů následuje odvoz skla na tzv. střepiště, což je speciálně upravené místo pro svoz a manipulaci se sklem. Ze střepiště je sklo odvezeno k dotřídění. Dále dochází k roztřídění skla dle druhů na třídící lince, k čemuž se využívá například laserový separátor. Následuje fáze čištění od etiket, víček, špuntů, organického materiálu a dalších kontaminantů. Obecně se pro odstranění nečistot vedle manuální práce používají také magnetické separátory, optické separátory nebo třeba profukování. Následně je takto vyčištěné a roztříděné sklo rozdrceno na střepy. Výsledkem je vzniklý recyklát. Ten je dále prodáván sklárnám, které ho roztaví a využijí při výrobě nového skla. Pokud se jedná o méně kvalitní recyklát, lze ho využít k výrobě pěnového skla či abraziv.
Tipy pro opětovné využití skleněných výrobků
Pokud se rozhodneme sklo znovu využít a nerecyklovat, zvolíme vhodnější způsob naložení s odpadem z pohledu dopadů na životní prostředí. Můžeme skleněný výrobek využít pro stejný, nebo jiný účel, než pro který byl navržený, dále můžeme výrobek také upcyklovat. Například zavařovací sklenice se dá znovu využít k zavaření ovoce, zeleniny, hub či marmelád nebo k úschově potravin. Sklenici můžeme také použít jako nádobu na pití nebo z ní udělat vázu na květiny a další. V případě upcyklace lze sklenici vyzdobit různými technikami a využít ji třeba jako svícen nebo jinou dekoraci. Pokud jako firma máte přebytečné sklo a nevíte co s ním, můžete se obrátit například na společnost NAVZDORY, která vám s upcyklací ráda pomůže, třeba vytvořením designových firemních výrobků.