Firmy si mohou vybrat hned z několika přístupů reverzní logistiky. Produkt lze například opravit nebo repasovat pro další použití. Dále se nabízí recyklace zboží či obalu za účelem získání materiálu pro výrobní proces. Renovované výrobky mohou také získat novou hodnotu prostřednictvím prodeje za sníženou cenu. Takto se reverzní logistikou inspirovalo několik českých firem.
Rohlík.cz rozváží zboží ve vratných obalech
Český online supermarket Rohlík.cz zahrnuje ve svých službách možnost využití vratných tašek, které jsou vyrobeny z recyklovaných PET lahví. Zákazníci si mohou ponechat až 20 tašek, které během svých dalších nákupů postupně vrací kurýrům. Tašky se po návratu pečlivě vymyjí a jsou vráceny zpět do oběhu. Celkově se tak využijí pro minimálně 25 nákupů. Jakmile se vratné tašky poškodí či kompletně opotřebí, tak jsou předány k recyklaci.
Rohlík.cz provozuje také projekt „Otoč obal“, kdy má zákazník možnost zaplatit zálohu za vratné nádoby na potraviny nebo drogerii. I ty projdou po vrácení kurýrovi pečlivým omytím, následně jsou znovu naplněny produkty a vrací se zpět do prodeje.
Podívejte se, jaké výhody nabízí zálohování obalů.
Druhý život pro IKEA nábytek
Švédský nábytkářský řetězec IKEA vykupuje v rámci své služby „Druhý život“ použitý nábytek ze své produkce a nabízí jej znovu ke koupi. Zákazníci mohou jednoduše vyplnit a odeslat nabídkový formulář na webových stránkách, na základě kterého je kontaktuje pracovník společnosti ohledně dohody o ceně vykupovaného produktu a finální kontroly výrobku. Podmínkou pro vrácení nábytku je jeho dobrý stav, přítomnost všech dílů a aby byla sada nábytku čistá a kompletně sestavená. Výrobek je následně nabídnut ve zlevněném zboží se zárukou až jednoho roku.
Remobil vytahuje telefony z českých šuplíků
Podle Remobilu se nachází v českých domácnostech a firmách přibližně 12 milionů nevyužitých mobilů a z toho pouze 10 % putuje v současnosti do recyklace. To znamená podstatnou environmentální zátěž v podobě elektronického odpadu. Recyklací vzácných kovů, železa, plastu a skla, které se v mobilních telefonech nachází, lze však vrátit do oběhu hodnotný materiál. Do projektu na sběr použitých telefonů se mohou zapojit jak jednotlivci, tak i firmy, školy či obce. Pro větší množství nepotřebných mobilů si lze zapůjčit sběrný box a následně využít bezplatného odeslání poštou.
Více o aktivitách Remobilu se dozvíte v podrobném článku.
ZOOT.kabinky nabízí způsob, jak vrátit nepadnoucí oblečení
Největší český e-shop s módou ZOOT nabízí zákazníkům objednání oblečení do specializovaných kabinek, kde si mohou zboží prohlédnout a vyzkoušet. Obchod tak snižuje nejen ekologickou zátěž za přepravu zboží, ale také řeší efektivně vysokou nákladnost vratek zboží, která je typická právě pro fashion odvětví. Po vyzkoušení zboží může zákazník zaplatit pouze vybrané kusy a zbylé nechat v kabince.
Podívejte se na inspirativní zahraniční projekty a firmy, které aplikují reverzní logistiku.